Your Cart

بهترین روش ها برای بهبود بافت پوست

متخصصان پوست بهترین روش‌ها را برای بهبود بافت پوست و بهترین محصولات و توصیه‌های درمانی آن را برای افزودن به مراقبت‌های روزمره از پوستتان معرفی کرده‌اند:

از یک لایه بردار شیمیایی استفاده کنید
لایه برداری شیمیایی به از بین بردن سلول‌های مرده پوست از سطح پوست کمک می‌کند.

این کار باعث می‌شود سلول‌ها تغییر کنند و پوست صاف‌تر و شاداب‌تر زیر آن نمایان شود. هنگام انتخاب لایه بردار شیمیایی به دنبال محصولاتی دارای گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید یا سالیسیلیک اسید باشید. این اسید‌های لایه بردار با از بین بردن سلول‌های مرده پوست، باز کردن منافذ پوست و افزایش تولید کلاژن به بهبود بافت پوست کمک می‌کنند. گلیکولیک و لاکتیک اسید هر دو آلفا هیدروکسی اسید هستند، اما اسید لاکتیک ملایم بوده و برای انواع پوست‌های خشک و حساس ایده آل است. سالیسیلیک اسید یک بتا هیدروکسی اسید است که تولید چربی را کاهش می‌دهد و آن را برای پوست‌های چرب و مستعد جوش مناسب می‌کند. به طور کلی، بهتر است یک تا دو بار در هفته لایه برداری کنید تا از خطرات لایه برداری بیش از حد که می‌تواند منجر به حساسیت و تحریک پوست شود جلوگیری نمایید.

از سرم ویتامین ث استفاده کنید
ویتامین ث یک آنتی اکسیدان قوی است که ثابت شده به بافت پوست کمک می‌کند و باعث درخشان شدن پوست می‌شود. شما می‌توانید به صورت روزانه از آن استفاده کنید صرفا مطمئن شوید که آن را همراه با ضد آفتاب استفاده می‌کنید چرا که ویتامین ث می‌تواند شما را نسبت به آفتاب حساس سازد. سرم‌های ویتامین ث به دلیل خواص آنتی اکسیدانی برای رفع مشکلات بافتی مرتبط با آسیب‌های خورشیدی و محیطی ایده آل هستند. سرم‌های ویتامین ث هم چنین می‌توانند به محو شدن لکه‌های تیره و تحریک کلاژن به منظور سفت شدن پوست وکاهش خطوط ریز کمک نمایند.

هر روز کرم ضد آفتاب بزنید
استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب از مشکلات بافت پوست و آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) ناشی از آفتاب جلوگیری می‌کند. کرم ضد آفتاب با کمک به جلوگیری از تجزیه کلاژن ناشی از اشعه ماوراءبنفش به بهبود بافت پوست کمک می‌کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند منجر به از دست دادن کلاژن شود امری که می‌تواند ظاهر شدن خطوط ظریف و چین و چروک و هم چنین شل شدن پوست را تشدید کند.

حتی در روز‌های ابری و یا درمواقعی که در خانه کار می‌کنید نیز باید استفاده از کرم ضد آفتاب را در دستور کار روزانه تان قرار دهید، زیرا افتاب از پنجره می‌تواند بر پوست شما تاثیر بگذارد. یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با فاکتور محافظت از آفتاب (SPF) حداقل ۳۰ را انتخاب کنید و آن را روی صورت، گوش ها، گردن و سینه خود بمالید.

از درمان‌های رتینول یا رتینوئید استفاده کنید
رتینول و سایر رتینوئید‌ها می‌توانند اثرات ناشی از جوش، سوختگی پوست یا خطوط ریز ایجاد شده را ترمیم نمایند. این مشتفات ویتامین آ می‌توانند گردش سلولی و تولید کلاژن را تحریک کرده و ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها را کاهش داده و پوست را صاف کنند. رتینول (نوعی رتینوئید) هم چنین به باز کردن منافذ کمک می‌نماید امری که باعث کاهش جوش‌ها می‌شود.

رتینوئید‌ها می‌توانند تحریک کننده باشند بنابراین آن را بر روی بخش کوچکی از پوست آزمایش کرده تا ببینید چگونه واکنش نشان می‌دهد. اگر همه چیز خوب پیش رفت رتینوئید‌ها را به آرامی وارد برنامه روزانه خود کنید و با غلظت کم مورد استفاده قرار دهید. استفاده از رتینوئید دو تا سه بار در هفته در شب توصیه می‌شود.

روزانه مرطوب کنید
هیدراته نگه داشتن پوست می‌تواند بافت آن را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد. استفاده از مرطوب کننده دو بار در روز به افزایش محتوای آب پوست شما کمک می‌کند و سد پوستی را ترمیم می‌کند و پوست صاف‌تر را نشان می‌دهد. هنگام انتخاب یک مرطوب کننده مواد اصلی مانند اسید هیالورونیک یا سرامید‌ها توصیه می‌شوند که به طور طبیعی در پوست وجود دارند. مرطوب کننده‌های حاوی اسید هیالورونیک به آبرسانی، حفظ رطوبت و حجیم شدن پوست کمک می‌کنند. اسید هیالورونیک هم چنین جوش‌ها و منافذ مسدود شده را بدتر نمی‌کند. سرامید‌ها اسید‌های چرب هستند که رطوبت را حفظ کرده و از پوست محافظت می‌کنند. افزودن یک مرطوب کننده با سرامید‌ها به ترمیم سد پوست کمک می‌کند تا پوست صاف، پوسته پوسته و خشک شود و رطوبت را حفظ کند.

میکرونیدلینگ را امتحان کنید
میکرونیدلینگ روشی با میزان تهاجم پایین است که در آن متخصص پوست با سوزن‌های ریز سطح پوست را سوراخ می‌کند. میکرونیدلینگ که “درمان القای کلاژن” نیز نامیده می‌شود به تقویت کلاژن کمک می‌کند و گردش سلولی را برای بهبود بافت پوست تشویق می‌کند. میکرونیدلینگ می‌تواند به حل مشکلات بافت مربوط به خطوط ریز، چین و چروک، لکه‌های تیره، منافذ قابل مشاهده و جای جوش کمک کند. بیش‌تر افراد به چندین درمان میکرونیدلینگ نیاز دارند که معمولا بین سه هفته تا هشت هفته از هم فاصله دارند. مشاهده نتایج ممکن است سه تا شش ماه به طول انجامد. هم چنین می‌توانید میکرونیدلینگ و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) را ترکیب کنید که دارای فاکتور‌های رشد است و می‌تواند به بهبود تولید کلاژن و محو شدن جای جوش کمک کند.

لایه برداری شیمیایی انجام دهید
در لایه برداری شیمیایی در درجه حرفه‌ای یک متخصص یا جراح پوست از محلولی شیمیایی برای برداشتن لایه‌های پوست استفاده می‌کند. درمان‌ها می‌توانند از نظر شدت متفاوت باشند و لایه برداری عمیق نیاز به جراحی دارد. لایه برداری شیمیایی مانند سایر درمان‌های مرتبط با لایه برداری باعث خلاص شدن پوست از شر سلول‌های مرده می‌شود گردش سلولی را تحریک کرده و تولید کلاژن را برای بهبود بافت پوست تحریک می‌کند.

یک لایه برداری سبک می‌تواند یک هفته به طول انجامد تا بهبود یابد در حالی که بهبود یک لایه برداری متوسط می‌تواند یک تا دو هفته به طول انجامد و این مدت زمان برای لایه برداری عمیق می‌تواند تا ۲۱ روز به طول انجامد و نیاز به انجام چندین جلسه ویزیت دارد. لایه برداری با عمق متوسط را برای افرادی که آسیب زیادی از نور خورشید متحمل شده اند توصیه می‌شود. اگر رنگ پوست تیره تری دارید مراقب لایه برداری‌های شیمیایی باشید. چرا که می‌تواند خطر هیپرپیگمانتاسیون یا لکه‌های تیره پوستی را افزایش دهد.

لایه برداری لیزری را امتحان کنید
لایه برداری با لیزر یک درمان حرفه‌ای شدیدتر است که از انرژی نور برای تحریک تولید کلاژن و حذف لایه بیرونی پوست استفاده می‌کند. برنامه ریزی برای درمان لایه برداری از طریق لیزر در پاییز و زمستان توصیه می‌شود، زیرا این نوع درمان می‌تواند پوست را نسبت به نور حورشید حساس‌تر سازد. ممکن است ۳۰ روز پس از انجام لایه برداری با لیزر نتایج آن را بر روی پوست تان مشاهده نمایید.

چه عواملی باعث تضعیف پوست می‌شود؟
تحمع سلول‌های مرده و یا شرایطی مانند جوش یا اگزما باعث تضعیف پوست می‌شوند. ژنتیک، آسیب‌های ناشی از نور خورشید، کم آبی بدن، رژیم غذایی و سیگار کشیدن نیز می‌تواند به تضعیف پوست دامن بزنند. قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز می‌تواند باعث تشدید وضعیت بد بافت پوست شود، زیرا چربی طبیعی را محدود کرده و وضعیت تولید هیالورونیک اسید طبیعی را بدتر می‌کند. در نتیجه، آفتاب بیش از حد می‌تواند پوست را زبر و ناهموار سازد. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و آلودگی نیز باعث از بین رفتن کلاژن می‌شود و باعث می‌شود خطوط ظریف و چین و چروک بیشتر به چشم بیاید. کم آبی می‌تواند پوست را سفت و کدر نشان دهد و کاری کند که خطوط ریز بیش‌تر دیده شوند. افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است نسبت به محصولات مراقبت از پوست، عوامل محیطی یا غذا واکنش نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *